0007- Jasenná - Ublo - Tanečnice - Vartovna - Syrákov

Syrákov magický

V některých případech se nám stane, že se "motáme" kolem jednoho místa. Tak je tomu i v případě této trasy, kdy se znovu budeme toulat kolem rozhledny Vartovna a motorestu Syrákov. A vězte, že Syrákov je dostupný z tolika zajímavých tras, že tady určitě nejsme naposledy. Slibuji.

Jasenná

Dnešní trasu tedy zahájíme v Jasenné. Od zastávky autobusu projdeme kolem evangelického kostela, po místní komunikaci projdeme kolem místní zemědělské farmy. Cesta vstupuje do mohutného terénního zářezu - pozůstatek terénních úprav z období budování nedokončené železniční tratě (spojení Zlín - Valašská Polanka budovala f. Baťa). Fandové železnic by si mohli poznamenat, že zlínský klub českých turistů každoročně na jaře pořádá pochod Po stopách nedokončené Baťovy železnice v celé délce zachované trasy.. Prostor opuštěného stavebního zářezu zanechal odhalené geologické podloží, které bylo následně invazně obsazeno jak rostlinami, tak i živočichy. Dnes je zde vyhlášen zvláštní režim ochrany - PP Průkopa. Pokračujeme po silnici dál. Cestou narazíme na již vybudované a pomalu chátrající prvky budované železniční trati - betonové mostky, propustky. Samotné těleso nedokončené trati je dnes využíváno jako spojovací manipulační cesta mezi obcemi Jasenná a Ublo, pochopitelně se zákazem vjezdu nepovolaným - ale jako je v Čechách zvykem, málo respektovaným.Mírnou zatáčkou doleva nás silnice přivede do středu Ubla.

Ublo

Až sem jsme dorazili bez turistického značení. Ale teď je zapotřebí hledat turistickou značku. Opouštíme totiž asfalt a budeme směřovat doleva do kopců směrem na vrchol Tanečnice. Tady asi narazíme na raritu, a tou je "mimoúrovňové křížení turistické značky".  Žlutá, po které máme pokračovat doleva totiž vede po betonovém mostě NAD silnicí, po které do obce přicházíme. Je tedy zapotřebí buď se pokusit vyškrábat srázem nahoru na most, nebo se pokusit vrátit na trasu žluté značky odbočením po nějaké místní komunikaci. Směrovník ani jiné upozornění bohužel ze směru, kterým přicházíme není.

Tanečnice

Žlutá značka nás rychle vyvede z obce mezi ploty směrem k loukám a pastvinám. Přibližně po kilometru už máme největší stoupání za sebou. Obyvatelé a spolky z Ubla pamatují na znavené poutníky. Postavili velmi pěkný odpočinkový altán (což o to, takových je), ovšem na velmi příhodném místě. Je zde téměř kruhový rozhled na okolní krajinu. Překrásný výhled je na jižní část Javorníků, kde je k zahlédnutí i Makyta, hřeben Vizovické vrchoviny od Klášťova přes Doubravu, otevírá se pohled na Drdol, Tlustou horu nad Zlínem i typické panorama nad Mladcovou, za sebou vidíme část trasy které nás ještě čeká, a na druhé straně výhled na masiv Hostýnských vrchů.

Škoda jen, že chybí jakákoliv orientace, plánek. Třeba přístě.

Na vrchol Tanečnice (601m)  nám zbývá přibližně kilomentr pozvolného stoupání. Z Ubla jsme vystoupali přibližně 180 metrů, náročnějších zejména v první části - ale výhledy tentokrát stojí za to. Z rozcestí na vrcholu Tanečníce pokračujeme dál po zelené značce po hřebenu mezi loukami. Přibližně po půl druhém kilometru se zespoda zprava přidá modrá turistická značka z Provodova (inzerovaný rozcestník Vrchy jsem neviděl). Po zelené společně s modrou popojdeme dalších cca 500 metrů k rozcestníku pod Širokou. Tady se napojuje cesta vedoucí z Prlova. My ovšem budeme pokračovat odsud po modré  (a po naučné stezce) dál až na Vartovnu.¨Tento úsek na Vartovnu a dál na Syrákov už popisovat nebudu, popis je uveden u trasy 0001.

Dnešní trasa z Jasenné přes Ublo na Tanečnici, Vartovnu a Syrákov představuje přibližně 13 km - 4 hodiny pohodlné chůze.. V první části z Jasenné do Ubla se pohybujeme mimo turistické značení. Pokud by se někdo bál že se ztratí, může tuto trasu absolvovat po turistickém značení (z Vizovic žlutá trasa na Tanečnici, dál už trasa stejná). Trasa z Vizovic je přibližně o kilometr delší a díky tomu, že z Vizovic stoupáme na hřeben a potom sestupujeme do Ubla nastoupáme přibližně o 150 výškových metrů více.

Nebo si trasu z Vizovic můžete nechat jako variantu na další výlet.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .