0009 - Holešov - Žopy - Lysina - Javorčí - U dubu -Lukoveček - Fryšták

Dnes máte možnost podívat se na část nejjižnějšího hřebene Hostýnských vrchů.

Vycházku započneme v Holešově. Pokud přijíždíte autobusem ve směru od Zlína, je možné vystoupit na zastávce Masarykova (u starého pivovaru), ušetříme si minimálně kilometr chůze městem.

Červená turistická značka nás provede starou vilovou čtvrtí, přejdeme železniční trať, projdeme pod nově vybudovaným silničním obchvatem města a vcházíme do obce Žopy. Pokračujeme po značce proti proudu potoka Žopka, opouštíme obec a stoupáme k lesu. Poměrně dlouhou dobu budeme mírně stoupat úboční cestou nad údolím potoka (chatová oblast) až téměř na vrchol kopce Lysina. Pod vrcholem cesta zabočí mírně doprava a klesá k turistickému rozcestí Pod Lysinou. Máme za sebou přibližně 5 kilometrů. Zde se napojují další turistické trasy - modrá směrem od Přílep (obdobný nástup z údolní roviny na hřeben po druhé straně údolí, než jsme šli), červená a modrá nás mohou zavést hlouběji do Hostýnských vrchů, do údolí Rusavy, na Hostýn nebo ke zřícenině hradu Křídlo.

My ale pokračujeme po žluté turistické značce směrem na východ. Přibližně po kilometru narazíme na rozcestí Pod Javorčím a na modrou turistickou značku. Pokračujeme dál po modré přes vrchol Hrubé Malíkové směrem k rozcestí U dubu. Rozhled do okolí je poměrně zřídka, nejlepší příležitost je až v okamžiku sestupu z Malíkové, v místech kde končí listnatý porost a objeví se paseka s mladým smrkovým porostem. Tady je kruhový výhled na údolní osídlení (Fryšták, Žeranovice, Lechotice, Otrokovice, hřeben Mladcovských kopců i zadní hřeben kopců nad Zlínem spolu s vysilačem na Tlusté, směrem k jihu potom severní část Chřibů včetně Buchlova). Místo k výhledu je nutno hledat - přece jen smrkové mlází roste poměrně rychle :-)

Pokračujeme v cestě, narazíme na asfaltovou cestu od rusavské Ráztoky na Hadovnu, odbočíme po ní vlevo a po několika minutách už jsme na rozcestí U dubu.Po zelené značce sestupujeme směrem na Lukoveček, kde značená trasa končí.

Zbývá nám už jen něco přes kilometr po silnici směrem na Fryšták. Na začátku obce je autobusová zastávka, odkud je možné vrátit se zpět směrem na Zlín (nutno předem ověřit, že vybraný spoj tady zastavuje - jinak nezbývá než pokračovat až na náměstí ve Fryštáku, kde je další zastávka autobusu).

V případě, že půjdete popsanou variantu z Holešova od pivovaru k zastávce na kraji Fryštáku, máte za sebou necelých 14 kilometrů.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .