0012 - Rýsov

Vážení příznivci turistiky,

dnešní trasa jihovýchodně od Zlína Vám nabídne putování po méně známém okolí.

Autobusem se přepravíme ze Zlína do obce Březůvky - zastávka Březůvky - garáže.

Přibližne kilometr postupujeme po silnici směr Ludkovice až k označené studánce Lukáščena na levé straně silnice. Tady už se objevute značení, přičemž trasa není nijak zvlášť frekventovaná a je až ke zřícenině hradu Rýsov (resp. Čertovu kamenu) vyznačena jednak jako naučná stezka, jednak po trase jsou ještě neodstraněné zbytky staré zelené turistické značky (která ale už není zakreslena v mapácha není ani označena rozcestníky). Ale nebojte se, orientace v terénu není příliš složitá.

Několik metrů za studánkou na levé straně silnice odbočuje doleva do kopce lesní cesta, kterou budeme pomalu stoupat k vrcholu kopce Oberský (483 m). Některé zdroje hovoří o tom, že na tomto vrchu stávalo prehistorické hradiště. Někdo tvrdí že keltské, někdo hovoří o tzv. púchovské kultuře. Nic to nemění na skutečnosti, že v terénu zbytky lokality objeví pouze velice zkušený pozorovatel a z této lokality nejsou k dipozici ani žádné zajímavější archelogické nálezy.

Od vrchu Oberský pokračujeme po pohodlné hřebenovce - na několika místech se oterírají pěkné výhled zejména severním a severozápadním směrem - tedy na horní část Březůvek směrem k Pindule a Klenčovu, a potom na paseky na hřebenu mezi Březnicí a Březůvkami. Zhruba po kilometru chůze mineme zajímavý skalní útvar - výrazný vrcholový shluk balvanů a nedaleko od něj památník příslušníkům odboje a partyzánům - připomínku ještě nepříliš dávné historie. Po dalším necelém kilometru přicházíme k mohutnému pískovcovému balvanu označovanému jako Čertův kámen. Lokalita je doplněna informační tabulí.

Od Čertova kamene nás značení vede vlevo z kopce dolů přes pastviny polní cestou nad Provodov. Z otevřených luk jsou poměrně pěkné rozhledy. Poté, co dorazíme k silnici od Březůvek, zabočíme doprava směrem na Provodov. Hned v první zatáčce v obci u božích muk narazíme na žlutou turistickou značku a po ní se vydáme doleva do kopce. Cesta na vrch Klenčov stoupá jen mírně a máme dostatek času kochat se výhledem zejména jižním směrem, kde se otevírá pohled na hřeben nad Provodovem - vidět jsou jak vrcholy Brda či Komonec, tak i v lese lehce ukrytý poutní kostel Panny Marie Sněžné v areálu Maleniska.

Samotný vrchol Klenčova cesta mírně obchází, takže tady nemá cenu dlouho pobývat - cesta za rozhledy z vrcholu vede na ohrazené pastviny a tedy znamená potenciální nebezpečí při kontaktu v popásajícími se stády. Před vrcholem Klenčova se zprava od Bukových hor napojuje cykklotrasa 5069 - výlet popsaný od číslem 0003.

Pod Klenčovem se nachází několik osamoceně stojících usedlostí v lokalitě Za díly, na kraji lesa potom je umístěn odpočinkový zastřešený altán. Záslužný počin  LČR pro unavené turisty - ovšem pobyt v něm je často znepříjemněn zápachem hnoje, který místní farmář vyváží právě do blízkosti zmíněného altánu.

Odsud pokračujeme na slušné lesní asfaltce lesem až na Pindulu. Na několika místech se naskýtají výhledy zejména severním směrem k Želechovicím a na Jaroslavické paseky. Na silničce doporučuji chovat se obezřetně - jde o frekventovanou cyklotrasu a vzhledem k přiznivému stavu povrchu silnice se tady cyklisté pohybují poměrně rychle. Od atlánu na Pinduli to máme zhruba 1,5 km - tedy 20 minut vycházkové chůze.

Na Pinduli je v provozu vyhlášená restaurace, tedy možnost odpočinku i občerstvení. Krom toho restaurace nabízí posezení i na letní otevřené terase s nádhernými výhledy. Na Pinduli je také zastávka autobusové dopravy - tedy možnost ukončit případně výlet i tady - ale frekvence spojů směrem na Zlín není příliš vysoká (řekněme 3x denně). Proto je výhodnější pokračovat od Pinduly po žluté turistické značce až na začátek Kudlova (místní část Zlína), kde je konečná linky MHD č.32 (o víkendu obvykle 2x za hodinu). Z Pinduly na zastávku Kudlov točna cesta představuje přibližně 2,5 km. Pozor, celou cestu jdete po poměrně frekventované silnici - navíc žlutá turistická značka dvakrát silnici opouští a vede vás do lesa - ale její značení není ideální, proto je lepší silnici neopouštět.

Dnešní výlet v popsaném průběhu představuje přibližně 11,5 kilometrů a necelých 450 výškových metrů.

Pokud ovšem máte ještě dost sil a elánu, není nutno na Kudlově nasedat na autobus.  Žlutá turistická značka pokračuje nad Kudlovem přes Lazy až do Zlína k přehradě a divadlu (což představuje nejakých dalších 3,5 kilometru)

 

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .