0015 - Na Hostýn trochu jinak

Vážení příznivci turistiky,

Výlety  z Tesáku na Hostýn patří k nejoblíběnějším trasám v okolí Zlína. Jenže co si budeme povídat - dopravní obslužnost v tomto směru je mizerná a navíc v poslední době dopravce posunul odjezd ještě víc k ranním hodinám. Komu se chce s sobotu vstávat na 6.50.

Nabízím vám tentokrát taky výlet ze Zlína na Hostýn - sice o něco maličko delší nez hřebenovka z Tesáku, ale zase se startem v podstatně příznivějším čase.

Na start do Lukovečku nás odveze autobus, odjíždějící ze Zlína o  víkendu v 9.20 (Zlín-Holešov-Bystřice pod Hostýnem).

V Lukovečku nastoupíme na zelenou turistickou značku, které nás zhruba po třech kilometrech mírného stoupání (250 výškových metrů) přivede do sedla k turistickému rozcestníku U dubu. Dva altánky nám umožní posedět, občerstvit se a nabrat síly před další cestou.

Z rozcestí pokračujeme doleva po modré turistické značce nejdřív chvíli po lesní asfaltové silnici (cyklisté jistě znají jako spojku 5221 z Rusavy na Hadovnu), po zhruba 200 metrech asfaltku opustíme a odbočíme po modré doprava na lesní cestu, které nás přivede na zalesněný hřeben kolem vrcholů Hrubá Malíková a Chochol až na turistiské rozcestí Pod Javorčím (zhruba 2 kilometry).  Po modré z rozcestí pokračujeme doprava a sestupujeme zhruba kilometr na silnici do obce Rusava. Sestup je místy poměrně prudký. Po silnice pokračujeme vlevo do centra obce - Rusava-kino. Tady obvykle bývá možnost se občerstvit v restauraci. Na tomto místě nastoupíme na žlutou turistickou značku . Proti toku říčky Rusava dojdeme až k obecnímu úřadu, kde žlutá odbočuje doleva a začíná v obloucích pozvolna stoupat  mezi pastviny přes Grapy až se na rozcestí Bukovina napojíme na klasickou hřebenovku Tesák - Hostýn. Výstup po žluté z Rusavy až na hřebenovku představuje přibližně 4,5 kilometru a 300 výškových metrů. Téměř po celou dobu výstupu máte na všechny strany otevřeny překrásné výhledy.

Jakmile po žluté vystoupáme na hřebet na rozcestí Bukovina, odbočíme doleva a tady už pokračujeme po modré turistické značce k rozcestí Pod Valy a dál k samotnému Hostýnu (zhruba kilometr).

Možnosti občerstvení a zábavy na vrcholu Hostýna tady nebudeme rozebírat.

Pro méně zdatné turisty je možné trasu ukončit už tady - z Hostýna jezdí kyvadlová autobusová doprava do Bystřice pod Hostýnem, kde je možné počkat na další autobusové či vlakové spojení. Z Hostýna občas je možné použít pro cestu do Bystřice i taxislužbu.

Naše dnešní trasa ale na Hostýně nekončí. Vlevo od vchodu do baziliky přes louku kolem Jurkovičovy křížové cesty pokračuje červená turistická značka směrem na Chvalčov. Značka uprostřed křížové cesty odpočuje vpravo do lesa  a sestupuje úbočím hory. Jedenkrát přecházíme silnici vedoucí na vrchol Hostýna (pozor - nutno překonat svodidla) a dál sestupuje poměrně prudce úbočím kopce kolem chatové osady Švajgrovka až do údolí k potoku. U potoka se obrátíme vlevo a po cestě kolem potoka (už bez turistického značení) nás čeká necelý kilometr na začátek obce Chvalčov k mostu přes Bystřičku. A od mostu nám zbývá už jen necelých 300 metrů k hotelu Říka, kde můžeme dnešní vycházku zakončit ochutnávkou místní vyhlášené kuchyně.

Autobusová zastávka je přímo před hotelem a autobus do Zlína odjíždí o víkendu v 16,40.

Dnešní výlet v popsaném průběhu představuje přibližně 14,5 kilometrů a necelých 700 výškových metrů.

Upozornění: - uvedené informace o dopravním spojení a zejména časech odjezdu se mohou měnit. Před výletem si je musíte ověřit.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .