0022 - Luhačovice

Vážení turističtí přátelé,

výlet do Luhačovic je vždycky zážitkem. Pdo dnešek je připravena varianta poměrně frekventované trasy od hájovny v Horní Lhotě. Ze Zlína nás pohodlně odveze autobus na hřeben Vizovické vrchniny, konkrétně na vrchol stoupání silníce ze Zádveřic do Horní Lhoty (směr Luhačovice), Zatím můžeme dopravcům jen poděkovat, že tato  relativně málo využívaná zastávka nebyla zrušena (jak tomu v řadě jiných případů už bohužel je) a nemusíme kopec vyšlápnout pěšky.

Vystupujeme tedy na vrcholu kopce u hájenky, přímo u zastávky je turistický rozcestník, který nás směřuje po modré TZ do lesa směrem na Sehrad. Pohodlná lesní cesta s mírným stoupáním nás po zhruba dvou kilometrech přivede k turistickému rozcestníku Sehradice. Tady je možnost udělat si odbočku k nedaleké zřícenině Sehradu. Jinak pokračujeme dál po modré značce další kilometr k rozcestníku Pod Slavickým kopcem.  Tady se odpojuje zelená TZ, která sestupuje doprava dolů přes vrcholy Tutková a Drdol směrem na Želechovice - Lípu (pěkná trasa plná nádherných výhledů - popíšeme si někdy příště).

My ale z rozcestí pod Slavickým kopcem pokračujeme stále stále po modré značne směrem k vrchu Komonec. Zhruba po kilometru chůze narazíme v lese na místní značení, které nám  případě zájmu dovolí Komonec obejít a trasu si asi o kilometr zkrátit. Pozor - znovu upozorňuji - jedná se o místní značení - tedy provedení neodpovídá běžným turistickým značkám a směrovkám.V tomto případěse jedná o dřevěná prkna ve tvaru šipky s doplňkovými nápisy - jako je název nebo způsob značení (například barevná tečky nebo trojúhelník). Toto místní značení nemusí být zachyceno ani ve starších papírových mapách - na druhou stranu mapy na portálu mapy.cz toto značení již obsahují. Další nevýhodou je skutečnost, že v tomto případě bohužel bylo použito pro místní značení stejná barvy, jako má kolem procházející turistická značka.

Ať už půjdeme po místním značení pod vrcholem Komonce  nebo po modré turistické značce přes vrchol Komonce, v obou případech dojdeme na turistické rozcestí pod Komoncem. a po modré pokračumeme po hřebeni dál až k rozcestí Starý Světlov. Doprava dolů odbočuje zelená turistická značka k poutnímu kostelu Maleniska a dál na Provodov, my se ale ještě chvíli budeme držet modré turistické značky. Ta sestupuje doleva přes hřeben dolů. Zhruba po 300 metrech sestupu narazíme na křižující lesní cestu a tady modrou značku opustíme (dovedla by nás do Pozlovic). Jakmile narazíme na lesní cestu (vede po ní cyklostezka 5056), vydáme se po vrstevnici po ní směrem doprava. Po přibližně kilometru se připojuje zprava od kopců žlutá turistická značka, kterou budeme následovat směrem vlevo až do Luhačovic. Sestupujeme po žluté, vycházíme z lesa mezi pastviny na Řetechovem a projdeme obcí. Za obcí už značka vede po veřejné asfaltové silnici - poměrně křivolaká a úzká - takže pozor. Přejdeme  silniční křižovatku od Ludkovic, míjíme turistický rozcestník U starého kříže a stále po žluté vstupujeme do lesa nad  Pražskou čtvrtí v Luhačovicích. Po cestě míjíme kapličku - vývěr minerálního pramene Marie a cesta nás už vede přímo do lázeňského areálu - vycházíme kolem Společenského domu přímo na Lázeňské náměstí proti kolonádě s pramenem Vincentky.

Tady už se nabízí značné množství cílů k prohlédnutí  nebudu všechny vyjmenovávat.

Od kolonády po ulici doktora Veselého je to potom necelý kilometr k poště (zastávka autobusů - ovšem jen některých), případně  cca 1,5 kilometru na vlakové a autobusové nádraží.

Dnešní popsaná trasa  představuje přibližně 14,5 kilometru (se zkratkou pod Komoncem) a až na vlakové nádraží. Zároveň upozorňuji, že po trase není možnost občerstvení (hospoda v Řetechově sice je, ale otevírací doba je problematická).

 

Upozornění: - uvedené informace o dopravním spojení a zejména časech odjezdu se mohou měnit. Před výletem si je musíte ověřit.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .