• Počasí

  Počasí a předpověď zajímá každého (nejen) turistu.

  Překládám Vám odkazy na několik velmi spolehlivých zdrojů - jak aktuální radarovou meteorologickou situaci na Českou republikou, aktuální satelitní náhled na Evropu i oblíbený norský server, vyznačující se poměrně přesnou a podrobnou dlouhodobou předpovědí

  Poznámka - pokud chcete na satelitním zobrazení serveru SAT24 najít situaci nad Českou republikou, vyberte v přehledech států a oblastí "Hungary"

   

 • Pojištění

  Pojištění  dnes rozhodně není věcí, kterou bychom mohli ignorovat, tím spíše, že odpovědnost za způsobenou škodu od platnosti nového Občanského zákoníku výrazně narostla.

  V současné době je sice činnost KČT v rámci pořádaných akcí určitým způsobem pokryta pojistnou smlouvou (vztahuje se na účastníky oficiálně pořádané akce ze strany KČT, členy i nečleny), ale tato pojistka se vztahuje pouze na škody způsobené při činnosti ze strany KČT jiným subjektům, nezahrnuje tedy pojištění na škody (ani úraz), vzniklé samotným účastníkům akce.

  Rozhodně účastníkům akce doporučujeme uzavřít si pojištění (cestovní). V případě akce v zahraničí je individuálně uzavřená pojistka dokonce podmínkou účasti. Pojistění nabízí celá řada komerčních pojišťoven a lze je uavřít bez problému za několik málo minut i po internetu. Vždy je žádoucí zvážit (podle charakteru plánované akce) jakou rizikovou skupinu pro pojištění zvolit a zda si připojistit i náklady na technickou pomoc při záchranné akci (tedy zásahu Horské služby a případný zásah vrtulníku pro transport nebo pátrací akci). 

  Určitě je vhodné předem si projít a srovnat nabídky jednotlivých pojišťoven nejen co do srovnání cen, ale zejména co do rozsahu pojištění a případného plnění (zejména zmiňované pojištění na vyproštění v terénu a částky odpovědnosti za způsobenou škodu).  Je třeba také vědět v jakém prostoru se budete pohybovat, protože například turistika po značených cestách a do výšky 3000 metrů, případně ferraty obtížnosti A jsou obvykle zahrnuty v základním pojištění, pohyb i na značených trasách v terénu ve výškách nad 3000 metrů  nebo ferraty obtížnosti B či C už jsou zařazeny do skupiny rizikových sportů a sazba pojistného je potom jiná, vyšší.

  S výběrem vhodné pojišťovny je obtížné pomoci, protože někdo může mít například jako dárce krve výraznou slevu na cestovní pojištění od zdravotní pojišťovny, další může mít cestovní pojištění výhodné proto, že u své pojišťovny má ještě další pojistné produkty. Poměrně často bývá určitý druh cestovního pojištění svázán třeba s bankovní platební kartou. Otázkou ale zůstává v jakém rozsahu jsou tato "zvýhodněná" pojištění vhodná pro konkrétní cestu.