0001- Pozděchov - Vartovna - Syrákov

Vartovna

Rozhledna Vartovna, nazývaná též jako valašská eiffelovka se nachází na stejnojmenném kopci ve výšce 651 metrů nad obcí Seninka. Přístup k rozhledně je z několika míst, ze Vsetína, ze Seninky,  Valašské Polanky,  Jasenné, Syrákova, Liptálu,  Prlova, Pozděchova nebo z Ubla. Už jen počet přístupových tras naznačuje, že se jedná o kopec strategického významu, který býval v minulosti používán jako strážní stanoviště valašských portášů.

Objekt rozhledny byl na kopci postaven v roce 2009. Rozhledna je přístupná podle sezony, otevírací dobu a výši vstupného je dobré si ověřit na stránkách provozovatele.

Z Pozděchova vycházíme po modré turistické značce. Zároveň s turistickým značením vede i naučná stezka Chodníček k rozhledně. Informační tabule nám po cestě přiblíží řadu přírodopisných i historických zajímavostí tohoto místa. Přibližně po půl kilometru opustíme silnici a následujeme modrou značku doprava přes potok po místní komunikaci. Mineme několik posledních domků, místní pilu a pomalu proti proudu potoka začínáme stoupat. Kolem se začínají objevovat louky a pastviny, kde v příhodném ročním období můžeme zahlédnout jednu z našich orchidejí - prstnatec májový. V tomto úseku je trošku horší orientace - na ploché louce není kam umístit turistickou značku. Snažíme se tedy sledovat jedinou polní cestu a stoupáme po louce až na hřeben. Na hřebenu narazíme na další polní cestu s vyznačenou zelenou turistickou značkou. Po této cestě pokračujeme doprava přibližně půl kilometru. Narazíme na turistické rozcestí Pod Širokou, kde se napojuje trasa od obce Prlov.

Nás ale čekají přibližne 2,5 km dál po modré směrem k rozhledně, nejprve po hraně pastvin nad Prlovem, potom už jen lesem. Cesta je to pohodlná, až těsně pod rozhlednou přijde větší kopec, kde na délce cca 300 metrů nastoupáme dobrých 80 metrů. Prostě kopeček.

Zato nás čeká bonus - překrásné výhledy z rozhledny na všechny světové strany, případně i nějaké to občerstvení v pokladně (ale pivo nemají). Po absolvování rozhledny už nás čeká jen přibližně tři kilometry dlouhý sestup po žluté značce lesem k motorestu Syrákov, kde je náš dnešní cíl. Tady se rozhodně vyplatí plánovat trasu tak, aby byl v motorestu dostatečný čas na ochutnání místních specialit z hlívy ústřičné.

Několik desítek metrů od motorestu jsou autobusové zastávky pro spoje na oba směry - Vizovice, Zlín a v opačném směru Liptál, Vsetín, a linky jsou poměrně frekventované. Pro ty z vás, co budou hledat spojení, zastávka se jmenuje Jasenná - Syrákov.

Popsaná trasa je poměrně krátká, přibližně 8 kilometrů. Ti z vás, kdo mají ještě dost sil a času si mohou trasu ještě malinko prodloužit. Z motorestu se vrátí po modré značce dolů do obce Jasenná - přibližně další 2 kilometry sestupu lesem a po loukách. Obcí projíždí stejné autobusové linky  jako kolem motorestu.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .