0003 - Horní Lhota - Sehrad - Bukové hory - Pindula

Sehrad

Dnešní trasa nás provede po jednom z hřebenů Vizovické vrchoviny. Pozor, střední část trasy  (úsek od rozcestí Pod Slavickým kopcem až na vrchol Klenčov)  není turisticky značena. Podle mapy se sice údajně budeme pohybovat přesně po cyklotrase číslo 5069, směrovníků ani značek jsem si ovšem v průběhu trasy nevšiml. Takže na některých místech je zapotřebí obezřetné orientace, případně použijte přiložený datový podklad pro vaši navigaci.

Autobusem ze Zlína (Zlín-Luhačovice přes Horní Lhotu) se dopravíme na nástupní místo na hřebenu, zastávka Horní Lhota - hájenka. Od hájenky budeme po pohodlné lesní cestě mírně stoupat úbočím Slavického kopce přibližně 2 kilometry až k odbočce na zříceninu Sehrad. Od rozcestí je to ke zřícenině přibližně 200 metrů, takže stojí za malou zacházku. Na místě jsou  viditelné zbytky valů, něco málo zdiva. Ruina je uprostřed lesa, tudíž nenabídne ani nějaké zvláštní výhledy. Po prohlídce se vracíme zpět na trasu. Následujeme dál modrou značku přibližně 700 metrů až k rozcestí Pod Slavickým kopcem.

Tady nastává již popsaná situace. Opouštíme turisticky značenou trasu a pokračujeme dál po cyklotrase č. 5069, která ale v terénu reálně žádné značení nemá (alespoň jsem jej při svém průchodu v této části trasy nenašel). Z rozcestí Pod Slavickým kopcem tedy odcházíme doprava po zelené turistické značce, vstupujeme do lesa a téměř na kraji lesa značku opouštíme a odbočíme na první lesní cestu vlevo.Od rozcestí je odbočka odhadem vzdálena 100 metrů. Tady už nezbývá než po této lesní cestě pokračovat. Poměrně pohodlně po vrstevnici budeme pokračovat přibližně 1,5 kilometru a vystoupíme z lesa na louky v závěru údolí nad Provodovem.

Bukové hory

Kolem několika osamocených stavení sestupujeme k silnici, na silnici odbočíme doprava a přibližně po 300 metrech dojdeme ke kryté autobusové zastávce. U ní sejdeme ze silnice doleva směrem do kopce. Kolem roztroušených stavení vystoupáme na hřeben Bukových hor a na hřebeni se dáme doleva. Opět ani zde nenajdeme značení. Po kamenité cestě po mírně zvlněném hřebeni pokračujeme přibližně 2,5 kilometru, až se pod vrcholem Klenčova napojíme na žlutou turistickou značku a po ní pokračujeme vpravo. Hřeben Bukových hor je pokrytý pastvinami, poměrně plochý a holý a nabízí na několika místech velmi pěkné výhledy do krajiny.

Jakmile pod Klenčovem narazíme na žluté turistické značení, nastupujeme na poměrně slušnou lesáckou asfaltku a po ní nám na Pindulu zbývá relativně po rovině ujít necelé tři kilometry. 

Pindula

Tady záleží na čase a dopravním spojení, buď zde nastoupíme na autobus do Zlína, nebo se vydáme na zbývající část trasy na Kudlov. Výhodou druhé varianty je přítomnost nově otevřené velmi povedené restaurace na Pinduli,  kde se o naše zmožená těla dokážou dobře postarat -  (pro závisláky - je zde i Wi-Fi), krom toho i velká otevřená letní terasa s nádherným výhledem na přírodní park Želechovické paseky.

No a po odpočinku nezbývá než nastoupit na zbývající 2-3 kilometry na Kudlov k autobusu MHD. V této části trasy pozor, silnice je poměrně frekventovaná.

Popsaná trasa z Horní Lhoty na Pindulu představuje přibližně 12 kilometrů. Vzhledem k tomu, že autobusová zastávka na Pindule je poměrně málo frekventovaná (Zlín - Luhačovice přes Březůvky), bude nutno ujít ještě přibližně 2,5 kilometru po silnici na konečnou zastávku autobusu  MHD č.31 v místní části Kudlov a odtud již do Zlína.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .