0011 -Ze Syrákova do Vizovic

Kopec Syrákov v mezi Vizovicemi a Vsetínem je svou polohou vhodným východiskem řady turistických tras. Jednak je velice snadno dostupný autobusovou dopravou, jednak nabízí poměrně velké množství cest do několika směrů.

Dnes vám nabídnu relativně jednoduchou trasu ze Syrákova do Vizovic - přibližně 13 kilometrů dlouhá trasa s vyjímkou první části, kdy je nutno vystoupat na rozhlednu Vartovna už povede převážně z kopce.

Start je na Syrákově u motorestu. I když občerstvení na staru nebývá zvykem, zkuste ochutnat některou z místních specalit z hlívy ústřičné. A jen tak mimochodem, po celé trasy už občerstvení nebude :-)

Od motorestu po žluté turistické značce mírně stoupáme lesem přibližně 3 kilometry k rozhledně Vartovna. I když rozhledy se otevírají i z hřebene pod rozhlednou, je přece jen vhodnější vystoupat těch pár schodů nahoru - kruhový výhled stojí za to.

Od rozhledny budeme sledovat modrou turistickou značku, V prvních metrech nás čeká poměrně ostrý sestup lesem  do sedla a opět výstup na kopec Široká. Po překonání úbočí Široké cesta vystoupí z lesa a pokračuje uprostřed luk a pastvin nad obcí Prlov. U turistiského rozcestníku Pod Širokou přesedláme na zelenou značku, která nás pohodlně po hřebeni dovede uprostřed luk až na rozcestí Tanečnice. Od rozhledny jsme ušli něco málo víc než 4 kilometry.

Na rozcestí Tanečnica opět změníme barvu. Tentokrát přestoupíme na žlutou turistickou značku, kterou budeme sledovat až do cíle. Nejdřív nás čeká sestup do obce Ublo. Při sestupu narazíme na nově vybudovaný odpočinkový altán nad vesnicí. Kromě možnosti sednout si, odpočinout nebo se skrýt před nepřízní počasí ale nabízí altánek něco podstatně zajímavějšího. Velice zajímavý výhled na okolní kopce Syrákovem za námi počínaje, vpravo celý masiv Hostýnských vrchů, údolní brázda v oblasti Fryštáku a Holešova, zalesněný hřeben severně od Zlína, samotné zlínské údolí a vlevo už pomalu Vizovické vrchy s výraznými kopci jako Tlustá Hora, Drdol, Janova Hora, Doubrava až po Suchý vrch a Klášťov na jihovýchodě.

Bohužel, chybí zde jakýkoliv informační panel, takže pro správnou identifikaci potřebujete dobrou mapu, oči a orientační smysl.

Žlutá značka nás povede na sestupu dál do vesnice Ublo, projdeme vesnicí a čeká nás poslední část cesty. Mírné stoupání na protější hřeben a potom hřebenová cesta mezi střídajícími se poli, loukami a zalesněnými remízky s výhledem na obě strany hřebínku. Takto půjdeme na západ k Vizovicům přibližně 3 kilometry, aby v závěru cesta dorazila do okrajové části města a odtud už následuje asfaltová cesta další přibližně kilometr uprostřed bytové zástavby na náměstí, kde značená trasa končí.

Na náměstí je možné počkat si na nějaký z projíždějících autobusů. Pokud chcete pro přepravu směrem na Zlín a Otrokovice zvolit vlak, na nádraží je to ještě přibližně další kilometr.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .