0023 - z Chlumu přes Hostišovou na Jižní svahy

Vážení turističtí přátelé,

dnes předkládáme vyloženě "městskou" trasu ve Zlíně. Pod pojmem "městská" si ale nepředstavujte okruh po třídě Tomáše Bati (i když i to by byl docela výkon při její délce skoro 6.5 kilometru). Ne, jako "městskou" v tomto případě označujeme trasu, kde na start i cíl je možné se přepravit prostředky městské hromadné dopravy.

Start bude ve Zlíně - Malenovicích na zastávce Malenovice-křižovatka ve směru do Otrokovic.tady nastoupíme na autobusovou linku č. 52 ve směru Tečovice-Lhotka-Chlum a pojedeme až na konečnou na Chlumu ke kapličce.Od kapličky přes točnu autobusů vede do lesa kamenitá cesta. Zhruba po 500 metrech se cesta rozdvojuje, Zdánlivě pěknější cesta odbočuje doprava mírně dolů (k Chlumskému potoku), my se ale vydáme lesem dál rovně. Tento úsek lesní cesty není nejpohodlnější - cesta je jednak plná navážky a stavební suti, jednak je místy dost rozježděná po těžbě. Není vhodná pro cyklisty nebo kočárek, při pěším průchodu mohou být menší problémy jen pokud je větší mokro. Ale kritický úsek měří zhruba kilometr. Lesní cesta končí, vcházíme mezi pole a před námi na obzoru už je vidět obec Hostišová. Polní cesta se na kraji obce přemění v asfalt, pokračujeme v obci až k požární zbrojnici. Před ní se dáme vpravo do krátkého mírného kopečku, Na jeho vrcholu už jsou směrovky  (doprava) k rozhledně. Po pravé straně silnice máme poslední domky a políčka, po levé je oplocený sad. Na konci plotu už uvidíme před sebou rozhlednu Na Strážné a vlevo od cesty dva malé domky. Větší z nich s okrovou fasádou v sobě skrývá velice zajímavou  útulnou hospůdku.  Obvykle se tady vyskytuje volně pobíhající pes jménem Linda, snaží se předvádět, ale neublíží. Klíče od rozhledny vyfasujete (za mírný poplatek) ve výčepu.

Tak, za sebou máme 3 kilometry, zážitky duchovní z rozhledny, zážitky fyzické z hospůdky - je čas pokračovat dál. Nejjednodušší je od hospůdky vykročit k rozhledně. U rozhledny se doleva k lesu táhne ostružinový plot. Jděte po kraji podél něj - minete vkusně umělecky zpracované kadibudky - až dorazíte k cestě na kraji lesa. Po ní odbočte doprava. Cesta je zprvu kamenitá, ale po krátké době narazíte na lesáckou závoru a od ní už je cesta opět asfaltová. Přibližně po 800 metrech narazíte na křižovatku - pokračujme po asfaltce doprava. Tato asfaltová cesta nás po třech kilometrech vyvede z lesa nad obcí Racková. Přivede nás na silnici Racková-Mladcová, takže se po ní vydáme směrem doprava do kopce - pozor, provoz motorových vozidel. Přibližně po 800 metrech na vrcholu stoupání se po pravé straně objeví odbočka lesní cesty, manipulační plocha pro lesní těžbu. Tady narazíme na turistický rozcestník Soudná - a dál už následujeme žlutou turistickou značku směr  Pod Rozhlednou, Kocanda. Žlutá značka kopíruje silnici od rozcestníku Soudná přibližně 300 metrů, potom odbočuje přes silnici doleva. Tady už žlutá opět vede po lesní asfaltce - zhruba 2,5 kilometru k turistickému rozcestníku Pod Rozhlednou. Tady se připojuje modrá turistická značka, kterou budeme směrem doprava následovat až do našeho dnešního cíle na zastávce MHD Jižní svahy - Kocanda (zhruba 2 kilometry).

Popsaná trasa představuje přibližně 13 kilometrů.

K popsané trase existuje i řada alternativ (například namísto výjezdu autobusem na Chlum je možné na Chlum pěšky vystoupat z Louk, namísto zakončení na Jižních svazích je možné trasu směrovat přes Mladcovské kopce na Ostrou Horku a Paseky, ještě před příchodem k Rackové je možné sejít z hřebene ke Zboženským rybníkům a na Mladcovou) - ale všechny tyto varianty jsou náročné na orientaci.  Popsaná trasa je tedy z pohledu náročnosti na orientaci v terénu ta nejméně náročná.

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .