0014 - Ze Vsetína na Syrákov

Vážení příznivci turistiky,

přináším vám další z tipů na malý příměstský výlet v okolí Zlína. Je to opět trasa na Syrákov - tento kopec se v našich výletech opakuje již poněkolikáté a stále ještě nejsou vyčerpány všechny varianty možných tras, takže se můžete těšit na další z nich. Jedním z důvodů oblíbenosti tototo kopce je snadná dostupnost prostředky veřejné dopravy a to jak ve směru ke Zlínu, tak na ve směru na Vsetín.

Zároveň se chci omluvit těm z vás, co jsou citliví na gramatickou správnost textu. V případě kopce Syrákov totiž není jednoznačné, zda se jeho název píše jako Sirákov, či jako Syrákov. Tady se specialisté stále nejsou schopni domluvit - jasno do problematiky nevnáší ani studium starých map či zápisů v katastru, stejně tak jazykovědci nenacházejí rozumné a věrohodné podklady, ze kterých by vyplynula jazykové konstrukce jména a tudíž i správný gramatický zápis. Takže zůstaneme nadále rozpolceni, protože restaurace na kopci se jmenuje Sirákov, autobusová zastávka u restaurace potom Syrákov.

Než zanechejme gramatiky a držme se turistiky.

Start dnešní trasy je ve Vsetíně u vlakového nádraží. Ti z vás, kdo ale pojedou na start autobuse od Zlína, mohou vystoupit na autobusové zastávce Vsetín-Rokytnice, dům služeb (ušetříte si tak zhruba kilometr pochodu městem). Tady vystoupíte z autobusu před silničním mostem, přejdete od zastávky na druhou stranu silnice a u paty silničního mostu už narazíte na červenou TZ, která stoupá vlevo do svahu zarostlého keři a dřevním náletem. Společně s červenou turistickou značkou je trasa také označena jako Naučná stezka Tesák, Prvních zhruba 200 metrů stoupání k vrcholu Žambošky je pouze úzká hliněná stezka - obtížnější za mokra, ale je to vlastně jediný náročnější úsek dnešní trasy. Dál už trasa povede po lesních cestách nebo po zpevněných asfaltových komunikacích. Po prvním kilometru míjíme vrchol Žambošky, po druhém kilometru vycházíme z lesa na otevřený hřeben. Zleva se z údolí od Janišova vynoří silnice, obsluhující roztroušené samoty a rekreační objekty. Máme za sebou 150 výškových metrů a 2 kilometry chůze.Do dalšího zastavení nám zbývá 5,5 kilometrů po zvlněném hřebenu (převážně asfaltová cesta) mezi pastvinami a lesními remízky. V podstatě celou dobu jsou otevřené rozhledy na všechny strany, za zády je viditelný masiv Beskyd s charakteristickým Radhoštěm, po pravé straně Hostýnská hornatina (zejména hřeben jižně od Hošťálkové), vlevo vzadu Javorníky a vlevo potom hřeben Vizovické vrchoviny s Klášťovem. Zhruba po šesti kilometrech dnešní trasy se dostáváme k posledním skupinám roztroušených chalup v okolí hřebene (říká se tady Na lánici), z otevřeného hřebene vstupujeme do lesa a asfaltová cesta je nahrazena lesní cestou. Nám k rozcestí na Baťkové zbývají přibližně 2,5 kilometru.

Baťková - Chléviska - to je význačná křižovatka turistických tras - a to v jakémkoliv ročním období. Ze všech směrů jsou trasy pro cykloturistiku, zejména hřeben ke Vsetínu je využíván jako běžkařská trasa. Přístup sem je možný od Hošťálkové, ze Vsetína, z Liptálu, od Syrákova, z Trojáku či od Držkové. V dávných časech tady fungovalo občerstvení. Na řadě serverů najdete dokonce informaci že zde byla restaurace na Pančavě. Ať už to byla restaurace nebo občerstvovna, aktuální stav je bohužel jiný. Majitel objektu zemřel a v bohulibé činnosti napojit žíznivého poutníka už dnes nikdo nepokračuje. Je sice pravda, že při našem výletu jsme zastihli na místě při sklízení ovoce v sadu členy rodiny původního majitele, ochotně otevřeli venkovní posezení s lavičkama, ale cílený provoz občerstvení už obnovovat nechtějí. Na druhou stranu - pokud se budou někde kolem objektu vyskytovat, nabídnou turistům pomoc jako třeba uvařit kávu, prodat čokoládu nebo tatranku, ale trvalá provozovna s otevírací dobou a širším sortimentem je bohužel minulostí.

Odpočinuli jsme si a pokračujeme dál. Po červené TZ pokračujeme směr Syrákov. Mírně zvlněný zalesněný hřeben nás po dvou kilometrech přivede na rozcestí Kořené (odbočuje zde žlutá TZ směrem na Všeminu). My pokračujeme lesem po červené TZ . Po necelém kilometru z lesa vycházíme na travnatý vrchol. Na vrcholku je památník sv. Huberta a kryté posezení.  Opět se zde otevírají pěkné výhledy zejména jižním směrem. Červená značka nás vede dál po hřebeni přes vrchol Kopřivné lesem a sestupuje do sedla Hranica, kudy prochází silnice ze Všeminy do Liptálu. Vrchol sedla je o něco nižší nežli je sousední Syrákov, navíc stoupání silnice k vrcholu je o poznání méně příkré. Z tohoto důvodu je tato trasa často využívána cyklisty pro překonání hřebene mezi Vizovicemi a Vsetínem.

Z Kopřivné při postupu do sedla Hranica jsme ztratili něco málo výškových metrů a musíme je zase nabrat.V první části výstupu se vlevo otevírají výhledy na louky nad Liptálem, později vstupujeme do lesa a stuupáme až k vysílači v lokalitě Na Strážích. Poslední stoupání na cestě máme za sebou, už nám zbývá jen po červené sestoupat k rozcestí Syrákov-rozcestí a odsud stále po červené k silnici a jsme na Syrákově u motorestu.

Dnešní výlet v popsaném průběhu představuje přibližně 14,5 kilometrů a necelých 650  nastoupaných výškových metrů

 

Soubor GPX s trasou pro vaši navigaci si můžete stáhnout zde .